Zuhause in opdracht: Move Your Ass on Tour Emmen
18 oktober–20:00
Emmen

Over het project
In juli 2025 namen de makers Élénie Wagner, Jorge da Rocha en Davey Bakker (Zuhause) samen met Garage TDI contact op met twee jonge (vrienden)groepen in Emmen en omgeving. Om elkaar eens te ontmoeten, om te horen wat er speelt in deze kleine stad en om te zien hoe zij de adolescentie tegemoet gaan. Van een eerste zoom-meeting, via een gezamenlijke whatsapp groep tot aan twee volle dagen samen op stap in Emmen, leerden de makers deze jongeren beter kennen, en andersom. Vanuit deze ontmoetingen, de bijzondere gesprekken die ze voerden en de intieme inkijk die zij durfden te geven, maakte Davey Bakker twee documentaire-achtige videoclips en componeerde Jorge da Rocha samen met Élénie Wagner twee persoonlijke en bijpassende songs voor deze jongeren. Naast deze twee films keerden Jorge da Rocha en Élénie Wagner nog een keer terug naar Emmen om het verhaal achter het voormalige dierenpark te onderzoeken en te begrijpen. Vanuit dit artistieke onderzoek schreven zij een muzikale ode aan het Rensenpark, die de gecompliceerde verhouding tussen mens en dier probeert te vatten.

Like a motion
‘No man is an island, entire of itself; every man is a piece of the continent, a part of the main’ - John Donne
F***buddies, zo noemen ze zich; een hechte vriendengroep bestaande uit zes jongens uit Nieuw-Weerdinge. Eén voor één komen ze aan bij de afgesproken locatie, op een scooter, op een fatbike en slenterend te voet. Ze gaan breed grijnzend tegenover ons zitten, stellen zich netjes voor en beginnen gelijk te grappen. De sfeer is ontspannen en de jongens lijken elkaar al lang te kennen.
Na de eerste gesprekken blijkt dit ook daadwerkelijk het geval, waarbij sommigen al van kleins af aan beste vrienden zijn. Ze kennen elkaars familie, de jaren waarin ze van kind naar puber, naar jong volwassene opgroeiden, hun eerste avondje stappen samen beleefden, de eerste keer teveel dronken of rookten, de eerste verliefdheden én de blijheid maar ook het verdriet wat daar soms bij hoort. 'Eén keer hebben we elkaar echt een paar weken niet gezien, want toen had een van ons voor het eerst een vriendin’- vertelt Brick lachend. Maar dat maakt niets uit voor de band die deze jongens hebben.
Toen wij de jongens daar zo naast elkaar aan de bar van Kyanos vader zagen hangen, zagen we enerzijds een toekomstvisie en anderzijds een inkijk in het verleden: Enerzijds een stel volwassenen die na werk urenlang bijkletsen over het leven, anderzijds een groep kwajongens die dankzij elkaar nooit zijn vergeten om te blijven spelen. Een vriendschap dat wendbaar is, meebuigt met ieders ontwikkeling en fluïde en vormbaar lijkt. Een vriendschap als water.
Het lied ‘Like a motion’ beschrijft het gevoel van hun vriendschap en maakt een vergelijking met de kracht en tevens zachtheid van het water en haar overdonderende golven. Een vriendschap die hard nodig is in deze wereld.
Bekijk de videoclip
Like a motion
Anecdotes
‘And, when you want something, all the universe conspires in helping you to achieve it’ - Paulo Coelho
Soms kun je al van ver weg zien, dat dit het persoon is waarmee je ‘blind’ hebt afgesproken. Zo was het ook bij Roos, het getalenteerde meisje met potloden en een tekenblok. Want dat is wat ze het allerliefste wil, naar de kunstacademie om haar talenten te ontwikkelen en andere gelijkgezinden te vinden. Haar wereld is die van de Anime, van de games en van de ‘larger than life’ karakters met missies en waarden waar wij hier als mensen wel vaker eens een voorbeeld aan zouden kunnen nemen. We bestellen haar favoriete taart in de Hema en beginnen te kletsen. Ze laat ons haar portfolio zien en beschrijft haar getekende personages tot in detail aan ons. Even later neemt ze ons mee naar haar favoriete gameshop, waar we Niek ontmoeten. Hij is een en al vrolijkheid en zo makkelijk om mee te praten.
Roos en Niek kennen elkaar uit de Anime wereld, waarbij Niek een grote fan is van het lezen van Manga's en het bijwonen van events zoals Comic Con. Niek vertelt ons dat de wereld van Animé zo bijzonder is, omdat werkelijk alles mogelijk is. Je kan het nauwelijks bedenken of het wordt in deze wereld omgetoverd tot een game, boek of film. We praten over hun levens, over school, over vrienden én over de weidse wereld die hierna voor hen open gaat. Over je weg vinden in Emmen als je je soms net iets ‘anders’ voelt, over de druk en vorming vanuit school en over de dromen die ze hebben en die nu nog ergens in een luchtbel boven hun hoofd zweven.
Het liedje ‘Anecdotes’ beschrijft hun levenslust en de sprankelende energie die van beiden afspat als ze praten over de wereld van Animé of zich weer eens verliezen in hun boeken of tekeningen. In het liedje veranderen Niek en Roos aan het einde van de song zelf in hun favoriete Anime karakter en overstijgen daarmee hun huidige realiteit. Wij kijken naar deze twee opstijgende sterren vanuit het kleine stadje Emmen en worden net als alle andere herinneringen slechts een anekdote uit het verleden van twee mensen die nog een heel groots leven gaan leiden. Want daar zijn we bij Roos en Niek stevig van overtuigd.
Bekijk de videoclip
AnecdotesFoto: onbekend, uit de collectie van het Drents Archief (23-07-1937)
1935
‘The greatness of a nation and its moral progress can be judged by the way its animals are treated’ - Mahatma Gandhi
In september 2025 brachten de twee makers Jorge da Rocha en Élénie Wagner een vol weekend door in én rondom het Rensenpark in Emmen. Ze probeerden hierbij het verhaal achter het voormalige dierenpark te onderzoeken en doken hiervoor uiteindelijk ook het Drentse archief in. Lopend door dit nu groene hart van Emmen, mengden zich gevoelens van nostalgie, melancholie en soms verdriet. We zagen de aanleg van het park waar de wandelwegen vroeger door muren en hekken werden gescheiden van de grote grasweides, waarop gigantische wilde dieren graasden en rond de klok tot bekijks en vermaak van de mens vielen. We lazen het verhaal van Tommy, de chimpansee, die leerde fietsen, bekeken foto's van olifanten, die door mensen geaaid en gevoerd worden en begrepen de enorme vooruitgang die zich hier sinds 16 mei 1935 heeft voorgedaan.
Desondanks kijken wij ook in 2025 met gemengde gevoelens naar het concept van een huidig dierenpark. Vanuit dit artistieke onderzoek schreven Jorge en Élénie een muzikale ode aan het Rensenpark,die de gecompliceerde verhouding tussen mens en dier, tussen overheersing en liefde en tussen bewondering en gevangenschap probeert bloot te leggen. We schreven dit lied vanuit het denkbeeldige perspectief van chimpansee Tommy, die tot aan zijn dood in het dierenpark leefde.
In het lied ‘1935’ aanschouwt en beschrijft Tommy de gehele ontwikkeling van het Rensenpark vanuit zijn nieuwe verblijf een paar kilometer verderop. Hij ziet het park veranderen, hoe de natuur langzaam begint terug te groeien en de kunstenaars de plek nieuw leven inblazen. En hij ziet ook hoe een soms eenzaam mens op een bankje in het park plaatsneemt; gekweld wordt door dezelfde gevoelens van heimwee, die hem bekend zijn.
Beluister de song
1935Deze songs zijn gemaakt in het kader van Move Your Ass on Tour in Emmen. Meer informatie lees je via onderstaande knop.